ROTTERDAM - Je ziet ze regelmatig voorbijkomen in de stad: elektrische steps. Daarmee lijkt snel van A naar B komen geen probleem. Maar veel van deze e-steps mogen niet de openbare weg op. Ze mogen alleen gebruikt worden in je eigen tuin of op eigen terrein. Hoe zit het eigenlijk? 5 vragen en antwoorden.
1. Wat is een e-step?
Een e-step is een elektrisch aangedreven step of elektrische scooterstep. De meest voorkomende e-steps zijn volledig elektrisch en rijden op oplaadbare batterijen. Dat betekent dat je tijdens het rijden niet hoeft te steppen om vooruit te komen, maar dat je alleen de ‘gashendel’ in hoeft te drukken. Een e-step wordt gezien als een zogenoemde bijzondere bromfiets en de maximumsnelheid is 25 kilometer per uur. Een paar regels op een rij:
- Je moet minimaal 16 jaar zijn om met een goedgekeurde e-step de weg op te gaan.
- Je moet een WA-verzekering hebben om een goedgekeurde e-step te gebruiken.
- Je hebt geen rijbewijs nodig om op een e-step te rijden.
- Een helm wordt zeer aanbevolen, maar is niet verplicht.
2. Mag ik met mijn e-step de openbare weg op?
Een e-step valt onder de categorie 'Bijzondere bromfiets'. Een e-step mag alleen de openbare weg op als deze door de RDW is goedgekeurd. Daarbij rijd je met een e-step op een fietspad. Je mag niet op de stoep rijden! Daarnaast moet je dus minimaal 16 jaar oud zijn om met een goedgekeurde e-step de weg op te gaan. Mensen die met niet-goedgekeurde elektrische steps de weg op gaan, kunnen een flinke boete krijgen. Veel mensen kopen zo’n elektrisch voertuig in het buitenland. Maar in Nederland mag je er niet mee de weg op.
3. Kan ik een boete krijgen als ik een e-step gebruik?
Ja! Je kunt een boete van ongeveer 300 euro krijgen als de e-step niet is goedgekeurd door de RDW. En de e-step kan zelfs in beslag genomen worden. Let dus goed op of de e-step wel goedgekeurd is. Vraag het aan de verkoper.
Belangrijk: een e-step kan niet achteraf goedgekeurd worden. Zegt een verkoper dat zijn e-step binnenkort wel is toegestaan? Dit klopt niet. E-steps kunnen nooit na de productie nog worden goedgekeurd.
4. Ben ik verzekerd als ik een e-step gebruik?
Het is verplicht om een WA-verzekering te nemen bij een e-step. Deze heeft ook een verzekeringsplaatje of -sticker en een identificatienummer nodig. Alleen een goedgekeurde e-step kan worden verzekerd en krijgt een verzekeringsplaatje. Een in het buitenland gekochte, niet door de RDW goedgekeurde e-step kun je in Nederland dus niet laten verzekeren.
Niet verzekerd of jonger dan 16 jaar? Dan kan dat grote gevolgen hebben als je een ongeluk krijgt. Een WA-verzekering geldt dan niet. Hierdoor kunnen mensen in de schulden raken.
5. Waar moet ik nog meer op letten?
Een e-step moet naast een verzekeringsplaatje ook voor- en achterlichten hebben. En hij moet goed zichtbare reflectoren hebben. Een telefoon vasthouden is verboden, net als op de fiets. En laat vooral kinderen jonger dan 16 jaar er niet op rijden.
Meer informatie over wat wel en niet mag met elektrische steps? Ga dan naar naar deze webpagina van de Rijksoverheid.
Op de website van de RDW staat een lijst met goedgekeurde e-steps.