ROTTERDAM - De rechtbank veroordeelt een 23-jarige man uit Rotterdam en een 44-jarige man zonder vast adres beiden voor het in bezit hebben van een automatisch machinegeweer en daarbij behorende munitie. De 44-jarige man heeft zich in 2023 ook schuldig gemaakt aan het bezit van twee wapens en munitie. De 23-jarige man krijgt een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelt de 44-jarige man tot een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk.


Automatisch wapen

De twee mannen gingen in de nacht van 1 oktober 2024 naar een woning in Overasselt. Op camerabeelden van de woning was te zien dat er uit de kofferbak van de auto een automatisch vuurwapen werd gepakt. De 23-jarige man kreeg de opdracht om twee keer op de woning te schieten, de 44-jarige man bracht hem naar de woning. Toen de 23-jarige man het wapen uit de kofferbak van de auto wilde halen, bleek dat hij hier niet goed mee om kon gaan. De 44-jarige man voorzag het wapen vervolgens van het patroonmagazijn en laadde het wapen. Toen de mannen zagen dat de woning was voorzien van beveiligingscamera's, besloten zij toch terug te gaan.

Nauwe samenwerking

De raadsvrouw van de 44-jarige man zette in op vrijspraak. De man verklaarde dat hij niet wist dat er een wapen in zijn auto lag. De rechtbank gaat echter uit van de verklaring van de 23-jarige man, die tijdens zijn verhoor openheid van zaken gaf. De camerabeelden ondersteunen zijn verklaring. De rechtbank oordeelt dat de mannen samen wisten dat zij het wapen en de munitie bij zich hadden en ook dat zij samen hierover konden beschikken. Er was sprake van een bewuste en nauwe samenwerking. Zij reden samen naar de woning, stonden samen bij de kofferbak met het wapen en waren allebei op de hoogte van de opdracht van de 23-jarige man om op de woning te schieten.

Angst en gevoelens van onveiligheid

De rechtbank neemt het de mannen kwalijk dat zij op een woning wilden schieten. Daarbij komt dat de bewoners van de woning in Overasselt op dat moment thuis waren. Zij zagen op de telefoon dat er mannen met een automatisch wapen voor hun poort stonden. Mede gelet op de vele nieuwsberichten over beschietingen en explosies van de laatste tijd, moet dit geleid hebben tot angst en gevoelens van onveiligheid.

De rechtbank legt aan beide mannen een straf op, gelijk aan de eis van de officier van justitie. Zo krijgt de 23-jarige man een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De 44-jarige man is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Beide mannen moeten zich tijdens een proeftijd houden aan bijzondere voorwaarden. Bij het bepalen van de straf van de 23-jarige man hield de rechtbank rekening met de persoonlijke omstandigheden, de omstandigheid dat de man openheid van zaken gaf en oprechte spijt betuigde.